# 825402B03400
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 825402B03400
- **Manufacturer:** Comair Rotron
- **Category:** Thermal
- **Subcategory:** Heat Sinks
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/825402b03400
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/825402b03400#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/86/57/55/8657555-CR478-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Attachment Method:** Bolt On and PC Pin
- **Fin Height:** 0.500" (12.70mm)
- **Length:** 0.942" (23.92mm)
- **Material:** Aluminum
- **Material Finish:** Black Anodized
- **Package Cooled:** TO-220
- **Power Dissipation @ Temperature Rise:** 1.0W @ 20°C
- **Shape:** Rectangular, Fins
- **Thermal Resistance @ Forced Air Flow:** 4.00°C/W @ 600 LFM
- **Type:** Board Level, Vertical
- **Width:** 1.000" (25.40mm)