# 8252.H5.2530.01.23.34.40
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 8252.H5.2530.01.23.34.40
- **Manufacturer:** Trafag Sensors and Controls
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Pressure Sensors, Transducers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/8252-h5-2530-01-23-34-40
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/8252-h5-2530-01-23-34-40#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Accuracy:** 卤0.5%
- **Maximum Pressure:** 6000PSI (41368.54kPa)
- **Operating Pressure:** 0 ~ 2000PSI (0 ~ 13789.51kPa)
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Output:** 0.5 V ~ 4.5 V
- **Output Type:** Analog Voltage
- **Port Size:** Male - 1/4" (6.35mm) NPT
- **Port Style:** Threaded
- **Pressure Type:** Gauge
- **Termination Style:** DIN43650-C
- **Voltage:** 4.75V ~ 5.25V