# 822K003-173L801
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 822K003-173L801
- **Manufacturer:** NorComp Inc.
- **Category:** Circular Connectors
- **Subcategory:** Circular Connector Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/822k003-173l801
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/822k003-173l801#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Opening:** 0.287" ~ 0.323" (7.30mm ~ 8.20mm)
- **Color:** Black, Silver
- **Connector Type:** Plug, Male Pins
- **Contact Finish:** Gold
- **Current Rating (Amps):** 15A
- **Fastening Type:** Push-Pull
- **Features:** Backshell, Strain Relief
- **Ingress Protection:** IP67 - Dust Tight, Waterproof
- **Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **Number of Positions:** 3
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 200°C
- **Orientation:** Keyed
- **Primary Material:** Metal
- **Shell Finish:** Nickel
- **Shell Material:** Brass
- **Shielding:** Shielded
- **Termination:** Solder Cup
- **Voltage Rating:** 800V