# 820KD14-TR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 820KD14-TR
- **Manufacturer:** Yageo
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/820kd14-tr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/820kd14-tr#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/26/73/08/2673089-13-241KD14-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Frequency:** 2400 pF @ 1 kHz
- **Current:** 4.5 kA
- **Energy:** 22J
- **Maximum AC Volts:** 50 V
- **Maximum DC Volts:** 65 V
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C (TA)
- **Varistor Voltage (Max):** 90 V
- **Varistor Voltage (Min):** 74 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 82 V