# 8132LE-24"X36"
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 8132LE-24"X36"
- **Manufacturer:** 3M
- **Category:** Tapes, Adhesives, Materials
- **Subcategory:** Tape
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/8132le-24-x36
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/8132le-24-x36#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/15/32/31/15323161-3M160633-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Adhesive:** Acrylic, 300LSE
- **Backing, Carrier:** Polycoated Kraft Liner
- **Length:** 36.00" (914.40mm)
- **Tape Type:** Adhesive Transfer
- **Thickness:** 0.0102" (10.2 mils, 0.259mm)
- **Usage:** Bonding
- **Width:** 24.00" (609.60mm)