# 8121SYW3GE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 8121SYW3GE
- **Manufacturer:** C&K
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Pushbutton Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/8121syw3ge
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/8121syw3ge#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/94/04/14940428-801805000-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Marking:** No Marking
- **Actuator Type:** Round, Plunger
- **Circuit:** SPDT
- **Color:** White
- **Current Rating (Amps):** 1A (AC/DC)
- **Features:** Tactile Feedback
- **Mounting Type:** Panel Mount, Rear
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 75°C
- **Panel Cutout Dimensions:** Circular - 6.35mm Dia
- **Switch Function:** On-Mom
- **Termination Style:** Wire Wrap
- **Type:** Standard
- **Voltage Rating:** 120 V