# 810F4K5E
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 810F4K5E
- **Manufacturer:** Ohmite
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chassis Mount Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/810f4k5e
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/810f4k5e#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/91/19/12911912-810F100E-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Coating, Housing Type:** Aluminum
- **Composition:** Wirewound
- **Height:** 0.400" (10.16mm)
- **Lead Style:** Solder Lugs
- **Mounting Feature:** Flanges
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 275°C
- **Power (Watts):** 10W
- **Resistance:** 4.5 kΩ
- **Size:** 0.750" L x 0.812" W (19.05mm x 20.63mm)
- **Temperature Coefficient:** ±20ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%