# 81044/12-20-9-BARREL
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 81044/12-20-9-BARREL
- **Manufacturer:** TE Connectivity (Raychem)
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/81044-12-20-9-barrel
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/81044-12-20-9-barrel#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Hook-Up, Dual Wall
- **Conductor Material:** Copper, Tinned
- **Conductor Strand:** 19/32
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.055" (1.40mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Polyvinyl Fluoride (PVF)
- **Jacket (Insulation) Thickness:** 0.0030" (0.076mm)
- **Jacket Color:** White
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 200°C
- **Voltage:** 600V
- **Wire Gauge:** 20 AWG