# 81044/12-12-9CS3209
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 81044/12-12-9CS3209
- **Manufacturer:** TE Connectivity (Raychem)
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/81044-12-12-9cs3209
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/81044-12-12-9cs3209#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Hook-Up, Dual Wall
- **Conductor Material:** Copper, Tinned
- **Conductor Strand:** 37/28
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.108" (2.74mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Polyvinyl Fluoride (PVF)
- **Jacket (Insulation) Thickness:** 0.0030" (0.076mm)
- **Jacket Color:** White
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 200°C
- **Voltage:** 600V
- **Wire Gauge:** 12 AWG