# 8100-45-LF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 8100-45-LF
- **Manufacturer:** Twin Industries
- **Category:** Prototyping, Fabrication Products
- **Subcategory:** Prototype Boards Perforated
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/8100-45-lf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/8100-45-lf#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/83/59/12835906-438-1052-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Board Thickness:** 0.062" (1.57mm) 1/16"
- **Circuit Pattern:** Pad Per Hole (Round)
- **Hole Diameter:** 0.037" (0.94mm)
- **Pitch:** 0.100" (2.54mm)
- **Proto Board Type:** Breadboard, General Purpose
- **Size:** 5.00" L x 4.00" W (127.0mm x 101.6mm)