# 800B2R2BT500XT1K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 800B2R2BT500XT1K
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/800b2r2bt500xt1k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/800b2r2bt500xt1k#rfq
- **Capacitance:** 2.2 pF
- **Features:** High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Thickness (Max):** 0.070" (1.78mm)
- **Tolerance:** 卤0.1pF
- **Voltage:** 500V