# 800-18-1-2-SVT0-BL-00200
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 800-18-1-2-SVT0-BL-00200
- **Manufacturer:** CNC Tech
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Power, Line Cables and Extension Cords
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/800-18-1-2-svt0-bl-00200
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/800-18-1-2-svt0-bl-00200#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **1st Connector:** NEMA 5-15P
- **2nd Connector:** IEC 320-C13, Right Angle
- **Approval Agency Marking:** CSA, UL
- **Approved Countries:** Canada, United States
- **Color:** Black
- **Cord Type:** SVT
- **Current Rating (Amps):** 10A
- **Length:** 6.56' (2.00m)
- **Number of Conductors:** 3
- **Operating Temperature:** 105°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Style:** Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
- **Voltage Rating:** 125VAC
- **Wire Gauge:** 18 AWG