# 800-18-0OD-BL-0006F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 800-18-0OD-BL-0006F
- **Manufacturer:** CNC Tech
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Power, Line Cables and Extension Cords
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/800-18-0od-bl-0006f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/800-18-0od-bl-0006f#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **1st Connector:** NEMA 5-15P
- **2nd Connector:** IEC 320-C13
- **Approval Agency Marking:** CSA, cUL, UL
- **Approved Countries:** Canada, United States
- **Color:** Black
- **Cord Type:** SJT
- **Current Rating (Amps):** 10A
- **Features:** Hospital Grade
- **Length:** 6.00' (1.83m)
- **Number of Conductors:** 3
- **Operating Temperature:** 105°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Style:** Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
- **Voltage Rating:** 125VAC
- **Wire Gauge:** 18 AWG