# 800-14-24D-WH-0006F-1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 800-14-24D-WH-0006F-1
- **Manufacturer:** CNC Tech
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Power, Line Cables and Extension Cords
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/800-14-24d-wh-0006f-1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/800-14-24d-wh-0006f-1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **1st Connector:** IEC 320-C14
- **2nd Connector:** IEC 320-C19
- **Color:** White
- **Cord Type:** SJT
- **Current Rating (Amps):** 15A
- **Length:** 6.00' (1.83m)
- **Number of Conductors:** 3
- **Operating Temperature:** 105°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Style:** Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
- **Voltage Rating:** 250V
- **Wire Gauge:** 14 AWG