# 7W-1.8432MAB-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 7W-1.8432MAB-T
- **Manufacturer:** TXC Corporation
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/7w-1-8432mab-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/7w-1-8432mab-t#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/88/7-/11/887-1181-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** Crystal
- **Current:** 20mA
- **Frequency:** 1.8432 MHz
- **Frequency Stability:** ±50ppm
- **Function:** Enable/Disable
- **Height:** 0.056" (1.42mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 70°C
- **Output:** CMOS
- **Size:** 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
- **Type:** XO (Standard)
- **Voltage:** 5V