# 7V-38.400MDDE-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 7V-38.400MDDE-T
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/7v-38-400mdde-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/7v-38-400mdde-t#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 60 Ω
- **Frequency:** 38.4 MHz
- **Frequency Stability:** ±20ppm
- **Frequency Tolerance:** ±20ppm
- **Height:** 0.035" (0.90mm)
- **Load Capacitance:** 12pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Size:** 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)