# 7S.23.9.012.0210
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 7S.23.9.012.0210
- **Manufacturer:** Finder
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Safety Relays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/7s-23-9-012-0210
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/7s-23-9-012-0210#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Voltage:** 12VDC
- **Contact Form:** 3PST-2NO/1NC (2 Form A, 1 Form B)
- **Contact Material:** Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
- **Contact Rating (Current):** 10 A
- **Features:** Lighted Indicator
- **Mounting Type:** DIN Rail
- **Must Operate Voltage:** 9.6 VDC
- **Must Release Voltage:** 1.2 VDC
- **Operate Time:** 7 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C
- **Release Time:** 11 ms
- **Switching Voltage:** 250VAC - Nom