# 7M-36.000MAHK-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 7M-36.000MAHK-T
- **Manufacturer:** TXC Corporation
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/7m-36-000mahk-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/7m-36-000mahk-t#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/88/7-/11/887-1121-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/88/7-/11/887-1121-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 60 Ω
- **Frequency:** 36 MHz
- **Frequency Stability:** ±30ppm
- **Frequency Tolerance:** ±30ppm
- **Height:** 0.031" (0.80mm)
- **Load Capacitance:** 20pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)