# 7M-13.560MEIJ-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 7M-13.560MEIJ-T
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/7m-13-560meij-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/7m-13-560meij-t#rfq
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 80 Ω
- **Frequency:** 13.56 MHz
- **Frequency Stability:** ±20ppm
- **Frequency Tolerance:** ±10ppm
- **Height:** 0.031" (0.80mm)
- **Load Capacitance:** 18pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)