# 792XDXCL48D
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 792XDXCL48D
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/792xdxcl48d
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/792xdxcl48d#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 18.8 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 48VDC
- **Contact Form:** 4PDT (4 Form C)
- **Contact Material:** Silver (Ag), Gold (Au)
- **Contact Rating (Current):** 6 A
- **Features:** Lighted Indicator
- **Mounting Type:** Socketable
- **Must Operate Voltage:** 38.4 VDC
- **Must Release Voltage:** 4.8 VDC
- **Operate Time:** 25 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 55°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Switching Voltage:** 300VAC - Max