# 792XDX3C240A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 792XDX3C240A
- **Manufacturer:** Schneider Electric
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/792xdx3c240a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/792xdx3c240a#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 13.5 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 240VAC
- **Contact Form:** 4PDT (4 Form C)
- **Contact Material:** Silver (Ag), Gold (Au)
- **Contact Rating (Current):** 3 A
- **Mounting Type:** Socketable
- **Must Operate Voltage:** 192 VAC
- **Must Release Voltage:** 36 VAC
- **Operate Time:** 25 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 55°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Switching Voltage:** 300VAC, 30VDC - Max