# 78PR200LF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 78PR200LF
- **Manufacturer:** TT Electronics/BI
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Trimmer Potentiometers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/78pr200lf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/78pr200lf#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Side Adjustment
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Turns:** 22
- **Power (Watts):** 1W
- **Resistance:** 200 Ω
- **Resistive Material:** Cermet
- **Size:** Rectangular - 1.250" x 0.195" Face (31.75mm x 4.95mm)
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Termination Style:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%