# 78L06-300
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 78L06-300
- **Manufacturer:** UMW (Youtai Semiconductor)
- **Category:** Power Management (PMIC)
- **Subcategory:** Voltage Regulators - Linear
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/78l06-300
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/78l06-300#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/45/18/-7/4518-78L06-300DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 5.5 mA
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Regulators:** 1
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 120°C (TJ)
- **Output Configuration:** Positive
- **Output Type:** Fixed
- **PSRR:** 46dB (120Hz)
- **Protection Features:** Over Current, Over Temperature, Short Circuit
- **Supplier Device Package:** SOT-89-3
- **Voltage:** 30V
- **Voltage Dropout (Max):** 1.7V @ 40mA