# 78F102J-RC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 78F102J-RC
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/78f102j-rc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/78f102j-rc#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 60 mA
- **DC Resistance (DCR):** 31.4Ohm Max
- **Frequency:** 1.2MHz
- **Inductance:** 1 mH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Q @ Freq:** 60 @ 790kHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.110" Dia x 0.280" L (2.79mm x 7.11mm)
- **Tolerance:** ±5%