# 782XBXM4L110D
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 782XBXM4L110D
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/782xbxm4l110d
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/782xbxm4l110d#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 8.2 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 110VDC
- **Contact Form:** DPDT (2 Form C)
- **Contact Material:** Silver (Ag), Gold (Au)
- **Contact Rating (Current):** 15 A
- **Features:** Lighted Indicator, Test Button
- **Mounting Type:** Socketable
- **Must Operate Voltage:** 88 VDC
- **Must Release Voltage:** 11 VDC
- **Operate Time:** 20 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 55°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 20 ms
- **Switching Voltage:** 300VAC, 28VDC - Max
- **Termination Style:** Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)