# 782XBXCT110D
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 782XBXCT110D
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/782xbxct110d
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/782xbxct110d#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 8.2 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 110VDC
- **Contact Form:** DPDT (2 Form C)
- **Contact Material:** Silver (Ag), Gold (Au)
- **Contact Rating (Current):** 15 A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Must Operate Voltage:** 88 VDC
- **Must Release Voltage:** 11 VDC
- **Operate Time:** 20 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 55°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 20 ms
- **Switching Voltage:** 300VAC, 28VDC - Max