# 782XBXC240A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 782XBXC240A
- **Manufacturer:** Schneider Electric
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/782xbxc240a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/782xbxc240a#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 13.5 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 240VAC
- **Contact Form:** DPDT (2 Form C)
- **Contact Material:** Silver (Ag), Gold (Au)
- **Contact Rating (Current):** 15 A
- **Mounting Type:** Socketable
- **Must Operate Voltage:** 192 VAC
- **Must Release Voltage:** 36 VAC
- **Operate Time:** 20 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 55°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 20 ms
- **Switching Voltage:** 300VAC - Max
- **Termination Style:** Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)