# 77-4010D12
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 77-4010D12
- **Manufacturer:** NTE Electronics
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/77-4010d12
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/77-4010d12#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 7.7 CFM (0.216m³/min)
- **Approval Agency:** cURus
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Locked Rotor Protection
- **Noise:** 36.0dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 1.24 W
- **RPM:** 7000 RPM
- **Size:** Square - 40mm L x 40mm H
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Width:** 10.00mm