# 77-12038A120
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 77-12038A120
- **Manufacturer:** NTE Electronics
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/77-12038a120
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/77-12038a120#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 111.0 CFM (3.11m³/min)
- **Approval Agency:** cURus
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Locked Rotor Protection
- **Noise:** 44.0dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 29.00W
- **RPM:** 3000 RPM
- **Size:** Square - 120mm L x 120mm H
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 115VAC
- **Width:** 38.50mm