# 77-12025A120-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 77-12025A120-T
- **Manufacturer:** NTE Electronics
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/77-12025a120-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/77-12025a120-t#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 68.0 CFM (1.90m³/min)
- **Approval Agency:** cURus
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Locked Rotor Protection
- **Noise:** 39.0dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 14.00W
- **RPM:** 2450 RPM
- **Size:** Square - 120mm L x 120mm H
- **Termination:** 2 Terminals
- **Voltage:** 115VAC
- **Width:** 26.50mm