# 761M22556C
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 761M22556C
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/761m22556c
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/761m22556c#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 2.2 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C
- **Size:** 1.299" W, 0.811" T x 1.740" L (33.00mm, 20.60mm x 44.20mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 630V