# 76-IST12-1/4L
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 76-IST12-1/4L
- **Manufacturer:** NTE Electronics
- **Category:** Terminals
- **Subcategory:** Spade Connectors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/76-ist12-1-4l
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/76-ist12-1-4l#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Yellow
- **Contact Finish:** Electro-Tin
- **Contact Material:** Copper
- **Insulation:** Insulated
- **Length:** 1.228" (31.19mm)
- **Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **Stud:** 1/4 Stud
- **Terminal Type:** Standard
- **Termination:** Crimp
- **Width:** 0.472" (12.00mm)