# 76-FIFD12-250
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 76-FIFD12-250
- **Manufacturer:** NTE Electronics
- **Category:** Terminals
- **Subcategory:** Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/76-fifd12-250
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/76-fifd12-250#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Yellow
- **Contact Finish:** Electro-Tin
- **Contact Material:** Brass
- **Gender:** Female
- **Insulation:** Fully Insulated
- **Length:** 0.984" (25.00mm)
- **Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **Tab Length:** 0.311" (7.90mm)
- **Tab Thickness:** 0.032" (0.81mm)
- **Tab Width:** 0.250" (6.35mm)