# 75844-302-10LF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 75844-302-10LF
- **Manufacturer:** Amphenol ICC
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Headers, Male Pins
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/75844-302-10lf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/75844-302-10lf#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Header, Breakaway
- **Contact Finish:** Tin
- **Contact Finish Thickness:** 150.0碌in (3.81碌m)
- **Contact Length:** 0.230" (5.84mm)
- **Contact Material:** Phosphor Bronze
- **Contact Shape:** Square
- **Contact Type:** Male Pin
- **Current Rating (Amps):** 5A
- **Fastening Type:** Push-Pull
- **Insulation Color:** Black
- **Insulation Height:** 0.100" (2.54mm)
- **Insulation Material:** Thermoplastic
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Positions:** 10
- **Number of Positions Loaded:** All
- **Number of Rows:** 2
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 130°C
- **Overall Contact Length:** 0.465" (11.81mm)
- **Pitch:** 0.100" (2.54mm)
- **Row Spacing:** 0.100" (2.54mm)
- **Shrouding:** Unshrouded
- **Style:** Board to Board or Cable
- **Termination:** Solder
- **Voltage Rating:** 110V