# 7565N182J103LE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 7565N182J103LE
- **Manufacturer:** Knowles / Syfer
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/7565n182j103le
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/7565n182j103le#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 1800 pF
- **Features:** High Voltage
- **Height:** 0.975" (24.76mm)
- **Lead Spacing:** 0.780" (19.80mm)
- **Lead Style:** Straight
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.900" L x 0.402" W (22.86mm x 10.20mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Tolerance:** 卤5%
- **Voltage:** 10000V (10kV)