# 750XBXRC24D
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 750XBXRC24D
- **Manufacturer:** Schneider Electric
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/750xbxrc24d
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/750xbxrc24d#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 51.1 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 24VDC
- **Contact Form:** DPDT (2 Form C)
- **Contact Material:** Silver (Ag), Gold (Au)
- **Contact Rating (Current):** 10 A
- **Mounting Type:** Socketable
- **Must Operate Voltage:** 19.2 VDC
- **Must Release Voltage:** 2.4 VDC
- **Operate Time:** 20 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 55°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Switching Voltage:** 300VAC, 30VDC - Max
- **Termination Style:** Plug In, 8 Pin (Octal)