# 74LVT32D,112
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 74LVT32D,112
- **Manufacturer:** NXP Semiconductors
- **Category:** Logic
- **Subcategory:** Gates and Inverters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/74lvt32d-112
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/74lvt32d-112#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/3d/39/143d39bf.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 20mA, 32mA
- **Input Logic Level:** 2V
- **Logic Type:** OR Gate
- **Max Propagation Delay @ V, Max CL:** 3.2ns @ 3.3V, 50pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Circuits:** 4
- **Number of Inputs:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Supplier Device Package:** 14-SO
- **Voltage:** 2.7V ~ 3.6V