# 74LVCE1G32SE-7
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 74LVCE1G32SE-7
- **Manufacturer:** Diodes Incorporated
- **Category:** Logic
- **Subcategory:** Gates and Inverters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/74lvce1g32se-7
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/74lvce1g32se-7#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/D1/21/3A/D1213A-02S-7DIDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 32mA, 32mA
- **Input Logic Level:** 1.7V ~ 2V
- **Logic Type:** OR Gate
- **Max Propagation Delay @ V, Max CL:** 3.6ns @ 5V, 50pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Circuits:** 1
- **Number of Inputs:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Supplier Device Package:** SOT-353
- **Voltage:** 1.4V ~ 5.5V