# 74LVC2G32HD4-7
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 74LVC2G32HD4-7
- **Manufacturer:** Diodes Incorporated
- **Category:** Logic
- **Subcategory:** Gates and Inverters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/74lvc2g32hd4-7
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/74lvc2g32hd4-7#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 32mA, 32mA
- **Logic Type:** OR Gate
- **Max Propagation Delay @ V, Max CL:** 4ns @ 5V, 50pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Circuits:** 2
- **Number of Inputs:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Supplier Device Package:** X2-DFN2010-8
- **Voltage:** 1.65V ~ 5.5V