# 74LVC2G32GM,125
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 74LVC2G32GM,125
- **Manufacturer:** Nexperia USA Inc.
- **Category:** Logic
- **Subcategory:** Gates and Inverters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/74lvc2g32gm-125
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/74lvc2g32gm-125#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/56/8-/47/568-4758-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 32mA, 32mA
- **Input Logic Level:** 1.7V ~ 2V
- **Logic Type:** OR Gate
- **Max Propagation Delay @ V, Max CL:** 3.2ns @ 5V, 50pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Circuits:** 2
- **Number of Inputs:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Supplier Device Package:** 8-XQFN (1.6x1.6)
- **Voltage:** 1.65V ~ 5.5V