# 74LVC1G3157GM-Q10X
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 74LVC1G3157GM-Q10X
- **Manufacturer:** Nexperia USA Inc.
- **Category:** Interface
- **Subcategory:** Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/74lvc1g3157gm-q10x
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/74lvc1g3157gm-q10x#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/17/27/-4/1727-4161-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **:** 300MHz
- **Channel Capacitance (CS(off), CD(off)):** 6pF
- **Charge Injection:** 7.5pC
- **Current:** 5µA
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Multiplexer:** 2:1
- **Number of Circuits:** 1
- **On:** 10Ohm
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C (TA)
- **Supplier Device Package:** 6-XSON, SOT886 (1.45x1)
- **Switch Circuit:** SPDT
- **Switch Time (Ton, Toff) (Max):** 4ns, 3.5ns
- **Voltage:** 1.65V ~ 5.5V