# 74LCX16240MEA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 74LCX16240MEA
- **Manufacturer:** On Semiconductor
- **Category:** Logic
- **Subcategory:** Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/74lcx16240mea
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/74lcx16240mea#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 24mA, 24mA
- **Logic Type:** Buffer, Inverting
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Bits per Element:** 4
- **Number of Elements:** 4
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Output Type:** 3-State
- **Supplier Device Package:** 48-SSOP
- **Voltage:** 2V ~ 3.6V