# 74HCT4851D-Q100,11
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 74HCT4851D-Q100,11
- **Manufacturer:** Nexperia USA Inc.
- **Category:** Interface
- **Subcategory:** Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/74hct4851d-q100-11
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/74hct4851d-q100-11#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/17/27/-6/1727-6330-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Channel:** 2Ohm
- **Channel Capacitance (CS(off), CD(off)):** 10pF
- **Current:** 100nA
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Multiplexer:** 8:1
- **Number of Circuits:** 1
- **On:** 210Ohm
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C (TA)
- **Supplier Device Package:** 16-SO
- **Switch Time (Ton, Toff) (Max):** 25ns, 80ns
- **Voltage:** 4.5V ~ 5.5V