Part Number: 74HC1G66GW-Q100H Manufacturer: Nexperia USA Inc. Category: Interface Subcategory: Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers Product URL: https://distyparts.com/product/74hc1g66gw-q100h RFQ URL: https://distyparts.com/product/74hc1g66gw-q100h#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/10/24/22/10242273-2156-74HCT1G66GW-Q100125-ND.pdf Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/17/27/-5/1727-5310-6-ND.jpg Summary: 74HC1G66GW-Q100H is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Nexperia USA Inc. and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: 74HC1G66GW-Q100H is a analog switches, multiplexers, demultiplexers from Nexperia USA Inc.. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: : 200MHz Current: 1µA Mounting Type: Surface Mount Multiplexer: 1:1 Number of Circuits: 1 On: 80Ohm Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TA) Supplier Device Package: 5-TSSOP Switch Circuit: SPST - NO Switch Time (Ton, Toff) (Max): 20ns, 20ns Voltage: 2V ~ 10V Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/nexperia-usa-inc Category Page: https://distyparts.com/category/integrated-circuits-ics/interface/analog-switches-multiplexers-demultiplexers Canonical URL: https://distyparts.com/product/74hc1g66gw-q100h