# 74F640SC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 74F640SC
- **Manufacturer:** On Semiconductor
- **Category:** Logic
- **Subcategory:** Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/74f640sc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/74f640sc#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 15mA, 64mA
- **Logic Type:** Transceiver, Inverting
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Bits per Element:** 8
- **Number of Elements:** 1
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C (TA)
- **Output Type:** 3-State
- **Supplier Device Package:** 20-PDIP
- **Voltage:** 4.5V ~ 5.5V