# 74ACT240MTR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 74ACT240MTR
- **Manufacturer:** STMicroelectronics
- **Category:** Logic
- **Subcategory:** Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/74act240mtr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/74act240mtr#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/56/8-/11/568-11043-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 24mA, 24mA
- **Logic Type:** Buffer, Inverting
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Bits per Element:** 4
- **Number of Elements:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C (TA)
- **Output Type:** 3-State
- **Supplier Device Package:** 20-SO
- **Voltage:** 4.5V ~ 5.5V