# 741C0831002FP
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 741C0831002FP
- **Manufacturer:** CTS Resistor Products
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Resistor Networks, Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/741c0831002fp
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/741c0831002fp#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/74/1C/08/741C083330JPDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Automotive AEC-Q200, DDR SDRAM, DRAM, MDDR
- **Circuit Type:** Isolated
- **Height:** 0.020" (0.50mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Pins:** 8
- **Number of Resistors:** 4
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Power Per Element:** 63mW
- **Resistance (Ohms):** 10k
- **Size:** 0.079" L x 0.039" W (2.00mm x 1.00mm)
- **Temperature Coefficient:** ±200ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%