# 74-4FG2.5A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 74-4FG2.5A
- **Manufacturer:** NTE Electronics
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/74-4fg2-5a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/74-4fg2-5a#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** cUR, UR
- **Breaking Capacity @ Rated Voltage:** 100A
- **Current Rating (Amps):** 2.5 A
- **Fuse Type:** Cartridge, Glass
- **Mounting Type:** Requires Holder
- **Response Time:** Fast Blow
- **Size:** 0.177" Dia x 0.590" L (4.50mm x 15.00mm)
- **Voltage Rating:** 250 V