# 73083-BB-24
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 73083-BB-24
- **Manufacturer:** Pomona Electronics
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Coaxial Cables (RF)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/73083-bb-24
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/73083-bb-24#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/61/52/55/615255-501-2024-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **1st Connector:** SMA Plug
- **1st Connector Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **1st Contact Gender:** Male
- **2nd Connector:** SMA Plug
- **2nd Connector Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **2nd Contact Gender:** Male
- **Cable Impedance:** 50 Ω
- **Cable Type:** RG-316
- **Color:** Copper
- **Features:** Shielded
- **Frequency:** 4 GHz
- **Length:** 24.00" (609.60mm)
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 165°C
- **Overall Impedance:** 50 Ω