# 73070-C-24
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 73070-C-24
- **Manufacturer:** Pomona Electronics
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Coaxial Cables (RF)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/73070-c-24
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/73070-c-24#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/55/14/82/551482-501-2017-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **1st Connector:** SMA Jack
- **1st Connector Mounting Feature:** Bulkhead - Front Side Nut
- **1st Connector Mounting Type:** Panel Mount
- **1st Contact Gender:** Female
- **2nd Connector:** SMA Plug
- **2nd Connector Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **2nd Contact Gender:** Male
- **Cable Impedance:** 50 Ω
- **Cable Type:** RG-58C
- **Color:** Black
- **Features:** Shielded
- **Frequency:** 3 GHz
- **Length:** 24.00" (609.60mm)
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 165°C
- **Overall Impedance:** 50 Ω